30 Aralık 2012 Pazar

Yeni Yıl Doğanın Bize Sunduğu Süslerle Geliyor.

Birkaç Sarmaşık Gövdesi ve Budanan Çamlardan..

Bu ay uzun zamandır biriktirmiş olduğum kozalakları, kurdelaları, kuru meyveleri, midye kabuklarını çok güzel ve estetik bir şekilde değerlendirdim. Her zaman yeni yıla doğru evi, bahçeyi süslemeyi pek bir severim. Bol bol süs yaptım ve sevdiklerimle buluşturdum.
 
Doğa malzeme konusunda bana çok cömert davrandı. Sarmaşıklardan, budanan sahil çamlarından faydalanarak, kapı süsleri, çam ağaçları, kozalaklardan çeşitli süsler  yaptım. Siz  de kolaylıkla yapabilirsiniz.
Yol kenarlarından topladığım sarmaşıkların gövdelerini uzun uzun kestim. Yapraklarını budadım. Fazlaca kurumalarına izin vermeden 2 gün içinde onları 3-4 kez kendi etrafında döndürerek, çemberler yaptım. Bu çemberler yaklaşık 25-30 cm çapında oldu. Bazılarını eski çam ağacı süsleriyle bazılarını da gerçek çamlarla süsledim. Bu ay içinde deniz kenarındaki sahil çamlarını belediye oldukça derin budama yapmıştı. Onları toplayıp bir kısmını vazolara yerleştirdim bir kısmını da balkona yığdım.    


Yaptığım çember şeklindeki sarmaşıklara, çam dallarını yine daire şeklinde sardım ve kurdelalarla belli aralıklarda bağladım. Kurdelaları biraz uzun keserek bunları biraz sarkıttım. Uzun zamandır muhafaza ettiğim yeni yıl süslerini, kozalakları silikonla bu çamların üzerine yapıştırdım. Tabii kapı süsünü sarkıtıp asmak için de tam ortaya uzunca bir kurdela da taktım.
 
Ayrıca tellerden yapılmış konik bir ağacın üzerine yine yollardan topladığım, ağaç dallarını çeşitli uzunluklarda keserek yerleştirdim; üzerlerine yine süsleri astım. Bu arada çantam da her zaman bahçe makasımı taşıdığımı söylemeliyim; zira ben bir bahçıvanım!
 
Ayrıca bir kaç yerinden çatlamış olan eski bir seramik kahve kupasını da kozalakların pullarını   tek tek kopararak, silikonla bardağın üzerine yapıştırdım.
Yıllardır sakladığım plastikten bir çanı da yine kozalakların pullarıyla silikonla tek tek yapıştırdıktan sonra aralarına yeni yıl süslerini yapıştırarak süsledim.
Uzun kış gecelerinde hem oturdum hediyelerimi zevkle yaptım hem doğanın bize sunduğu güzelim materyalleri değerlendirdim hem de yıllardır biriktirdiğim yeni yıl süslerini kutulardan çıkarıp kullandım.
Siz de bu yıl ve her yıl malzemelerinizi böyle benim gibi toplayabilir. Kesip; yapıştırıp; monte edip keyifli geceler geçirebileceğiniz gibi keyiflice de dostlarınıza, arkadaşlarınıza, akrabalarınıza bir demet yeşilliği farklı bir sunumda, hediye edebilirsiniz.
 
Mutlu, şanslı, bol bereketli yıllara..
 
Şanslı yıllar..
 
2013 hoş geldin..
 

 

                                                                                                    

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Bende yilbasi suslemelerini yapmaya bayilirim. Gelecek senelerdeki uzun yaz gecelerinde beraber bu isi yapmayi teklif ediyorum. Bu arada ben cantamda katlanir metre tasirdim senden aldigim fikirle bundan sonra bahce makasi da tasiyacagim.
Sirma

Tümay Maradit Tuncer dedi ki...

2013 Aralık ayında o zaman biraz daha fazla malzeme toparlamalı ve masam da sana da yeraçmalıyım, arkadaşım. Sen yıllardır Kanada da daha da enteresan süsler öğrenmişsindir bana gösterirsin..aralığa kadar bekletme daha önce gel..