10 Ocak 2013 Perşembe

Bazen Şehrin İçinde de Cenneti Bulursunuz

 

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Ataşehir

Bazen şehirde kaçacak yer ararsınız; hani şöyle kafamı dinleyim, elime kitabımı alıp oturup okuyayım, ayaklarım yeşilde olsun..etrafım sakin. Ben çocukluğumdan beri cuma akşamından köydeki evimizin yolunu tutmak için can atardım. Pılımızı pırtımızı toplayıp o arabaya atladığımız,annemin bizi saatler süren yolda arabayla götürüşü ve getirişi bıkmadan usanmadan..Yazsa mayoları hemen giyip yol yorgunluğunu atmak için kendimizi Karadenizin sularına atışımız; kışsa hemen odunları evin içine atıp şömineyi sobayı yakışımız.
O deniz kokusu o odunun yanık kokusu ve kıyafetlere sinmiş kokular, hafif nem ve yeşil çimenlerin ıslattığı ayaklarımız..Melenağzı Köyü neredeyse 30-35 yıl dile kolay..gittik geldik artık zor oluyor. Hiç bir şeye zaman yetmiyor, zevkler değişti bazen mekanlarda kaybettiklerimizi arıyoruz. Mekanlar dedelerle babalarla özdeşleşiyor. İşte bu kış akşamı oğlum Reha dedesiyle keyiflice oturuyor ısınıyor..karşılarında deniz etraf yeşil mi yeşil..
2 2 dönüm bahçesiyle, kokusuyla, tarzıyla ablam Hilal'le beni yansıtan bu eve uzun zaman oldu gitmedim.Şimdi İstanbul'da yeni bir bahçem var orada nefes alıp veriyorum NGBB işte dün karın tadını böyle çıkardım.. 
Ördekler ve Karlar dün çok mutluydu..
Anıt Zeytin ağacı karlarla kaplıydı..

Kardan doğal bir pencere oluşmuş içerisinden yeşil mi yeşil yapraklar bakıyordu..
Kozalakların üzerinde rüzgarın formunda enteresan bir parça kar..
Nergisler yavaş yavaş bahara hazırlanıyor..Narcissus..
Ateş dikeni kırmızısı ve beyaz...kırmızıyla beyazın muhteşem uyumu..
Kırmızı beyaz ve yeşilin muhteşem uyumu..
Yıllardır karda kayak kayıp; oynamaktan başka bir şey bilmezdim..Bu güne kadar gittiğim dağlarda ağaçları, çiçekleri, muhteşem doğayı resimlemediğime çok pişmanım...Hadi hepiniz, alın elinize digital kameranızı (bence son yılların en faydalı buluşu)  , her günün, her bitkinin her canlının görüntüleyin o değerli anını..
Ateş Dikeni, Pyracantha coccinea - Gülgiller=Rosaceae  ailesinden..
Sukulent bitkiler karın altında nasıl bir tezat teşkil ediyor..
 
 
Ahhh o kırmızı beyaz karın üzerinde görmelisiniz... Akkızılcık, Cornus alba 'Sibirica'
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hiç yorum yok: